Święty Biurokracy i Jego Wyzawcy

Idę do ZUS, żeby zanieść zwolnienie M. Zwolnienie – co istotne – jest kontynuacją poprzedniego: nic się nie zmienia, poza tym, że zostaje przedłużone do końca października.

Czujne oko pani urzędniczki w ZUS natychmiast wychwytuje błąd. – O, ale pani doktor zapomniała wpisać numeru PESEL! – mówi, a ja nie mogę się oprzeć wrażeniu, że w jej głosie pobrzmiewa złośliwa satysfakcja.

Dziesięć minut rozmowy. Że przecież to kontynuacja, że przecież PESEL się nie zmienił, że można by go po prostu dopisać, bo wiadomo, jaki jest. Że przecież nie ma możliwości pomyłki, bo na zwolnieniu są też inne dane osobowe, łącznie z numerem NIP, który jest przecież niepowtarzalny. Że przecież ZUS wie o kogo chodzi, dopiszmy ten PESEL i po sprawie…

Nie. Nie, nie i nie. Lekarz musi uzupełnić, przystawić pieczątkę i parafkę. No, ale przecież ma pan na to siedem dni, więc chyba nie ma problemu?

Chwała Bogu w środę i tak jedziemy na wizytę – bo inaczej musiałbym specjalnie po raz kolejny jechać do Warszawy tylko po ten …ny numerek. A, i pieczątkę z parafką.

W urzędzie skarbowym kilka razy przeżyłem taką sytuację, w której urzędniczka mówiła mi szczerze: „Tak, ma pan rację, to rzeczywiście jest bez sensu – ale takie ustawodawca stworzył przepisy i ja inaczej nie mogę, nawet jeśli prywatnie absolutnie się z panem zgadzam”. I w porządku – taką postawę rozumiem: w końcu to nie wina urzędnika, że przepisy są idiotyczne.

Ale ZUS to ostoja mentalności sprzed ćwierć wieku: ta pani naprawdę nie rozumiała, o co mi chodzi i dlaczego uważam, że „można po prostu dopisać”. No, herezja po prostu. Druczek nie do końca wypełniony – zbrodnia niewybaczalna.

Chory może umrzeć z głodu czekając kolejny tydzień na zasiłek – to nieistotne. Istotne, żeby papierek się zgadzał.

…mać.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s