Mruczanka Antybiurokratyczna

Trzecia wojna światowa? A po co? Prędzej czy później biurokracja wykończy nas bez jednego wystrzału…

Odebrałem od mojego Biura Księgowego stertę papierów. Jeden PIT za styczeń, inny za luty, jeszcze inny za cały ubiegły rok, zupełnie niezalezny od tego, który będę musiał składać jak osoba prywatna (bo ten jest „firmowy”). Jakieś druki do ZUS, jakieś wyliczenia „progresywne”, i jakieś tam jeszcze… W sumie dobre kilkadziesiąt kartek papieru (dwustronnie zapisanych). I wszystko po to, żeby poinformować Urząd Skarbowy i ZUS ile im muszę zapłącić i za co.

M. zamówiła pomoce do przedszkola. Ponieważ w Polsce pomoce montessoriańskie są strasznie drogie (dlaczego?), zamówiła je w pewnym sklepie internetowym Za Wielką Wodą. Sklep za pierwszym razem pomylił paczki, więc przesyłka wróciła do adresata. Za drugim razem wysłał już dobrze – i teraz paczka… leży na cle. Gdyby paczkę zamówiła osoba prywatna – do jej odebrania wystarczyłoby jakieś oświadczenie i przetłumaczenie celnikom z oryginału, co się znajduje w paczce (swoją drogą – dlaczego obywatel ma to robić za urzędników?). Ale że M. zamówiła to „na firmę” (…no i chciałaby to policzyć jako „koszty”, którymi niewątpliwie to jest…) trzeba wypełnić jakieś pięć i pół setki skomplikowanych druczków, których żaden normalny humanista sam nie zmoże. Wyjście? Ależ bardzo proste. Trzeba to załatwić przez agencję celną. Oni wszystko zrobią za ciebie.

I zainkasują za to 160 + VAT (nie licząc opłat za upoważnienia…). Dlaczego, do licha, przepisy i procedury są takie, że obywatel de facto MUSI korzystać z usług drogich pośredników? Dlaczego, u licha, formularza SAD nie może wypełnić urzędnik celny, który w końcu otrzymuje pensję z naszych podatków?

I po jaką cholerę cała ta biurokracja – przecież cło płacone przez osobę prywatną i przez firmę jest takie samo?

😦

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s